Sám sebe buď vždy verný

Tento citát je zo Shakespearovho Hamleta, keď Polonius povzbudzuje svojho syna Laerta, aby žil plným životom bez sebaklamu.
Tento citát je zo Shakespearovho Hamleta, keď Polonius povzbudzuje svojho syna Laerta, aby žil plným životom bez sebaklamu. Od vekov filozofovia a iný vzdelanci o tom, čo znamená býť sám sebou a žiť život kedy je človek sám sebe verný.  Je prekvapivé, že psychológovia začali venovať pozornosť tejto múdrej rade, zaoberať sa ňou a podrobne ju skúmať až v poslednom desaťročí. 

Tejto téme sa venuje aj velikán a jeden z najvplyvnejších psychoterapeutov a psychológov 20.storočia Carl Rogers.  Pre Rogersa autenticita znamenala, že človek je autorom vlastného života. Toto videl ako náročný proces stálej snahy o rovnováhu medzi realizáciou vlastných potrieb a naplnením potrieb vzťahov s ľuďmi s ktorými žijeme.  Autententicita vyžadovala od každého, aby porozumel sám sebe, aby si bol vedomý svojich vnútorných emočných stavov a mal schopnosť otvorene vyjadriť tieto stavy iným osobám. Pre Rogersa to bola schopnosť žiť  “kongruentným” spôsobom, ktorá smeruje k “dobrému životu” čím myslel žiť cieľavedomejšie a zmysluplnejšie a hľadať ešte väčšiu autenticitu v každom okamihu. 
Ako psychoterapeut Rogers veril, že ľudia, ktorí vyhľadajú pomoc, sú najčastejšie charakterizovaní nedostatkom autenticity vo svojom živote. Úzkostné pocity boli podľa jeho názoru často vyjadrením skutočnosti, že človek je vyvedený z rovnováhy a volaním o pomoc, aby se stal autentickým. 

Aby pomohol ľuďom žiť autentickejší život, vyvinul Rogers formu psychoterapie, ktorá je známa ako “terapia zameraná na klienta”. Tá je založená na myšlienke, že pokiaľ sa človek cíti skutočne akcpetovaný taký aký je, nemá potrebu nasadzovať si masku.  Namiesto toho, aby ľudia predstierali sami sebe a pred ostatnými, že sú niečím čím nie sú začnú načúvať svojmu vnútronému hlasu múdrosti a začínajú sa autenticky rozhodovať o tom ako viesť svoj život. Akonáhle sa stanú autentickejšími sami pred sebou a vo vzťahu k iným ľuďom ich život naberie iný smer, smesel a účel.

Keď sme sa zaujímali o to či sú autentickejší ľudia šťastenjší zistili sme, že pokiaľ srovnávame s radou ďalších osobných faktorov, ukázala se autenticita ako faktor podľa ktorého sa dá najľahšie rozlišovať medzi ľuďmi šťastnými a nešťastnými.  Teraz je škála autenticity používaná  po celom svete mnohými výskumnými pracovníkmi a psychológmi a pomohla otvoriť cestu novej vede o autenticite, ktorá nám ukazuje, že viesť autentický život je možno skutočne najjistejšou cestou k trvalému naplneniu.
Stephen Joseph, Autenticita